Najczęściej kupowane

Wiedza na temat żywienia koni - podpowiadamy,
którą książkę wybrać

Przedstawiamy kilka tytułów dla osób chcących poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą żywienia koni.
Najwięcej wiedzy dotyczącej żywienia koni można zasięgnąć w języku angielskim zarówno w internecie, w czasopismach jak i w literaturze. Na szczęście ta kwestia coraz bardziej się zmienia i wybraliśmy dla Was aż trzy polskie propozycje, a dodatkowo cztery w języku angielskim.
Ksiżąki na temat żywienia koni


Żywienie koni - Helmut Meyer, Manfred Coenen


Chyba najbardziej znana pozycja w języku polskim, bo ukazuje się już od 2009 roku. Ponadto wiedza w niej zawarta jest rzetelnym źródłem informacji. Książka jest dość gruba i szczegółowo opisuje wszystkie aspekty żywienia koni. Napisana przez niemieckich autorów - lekarzy weterynarii. Odnosi się do bliskiej nam lokalizacji geograficznej, co jest dość istotne przy określaniu zapotrzebowań i zawartości składników odżywczych w poszczególnych paszach dla koni. Książka jest przeznaczona dla studentów wydziałów przyrodniczych, ale spokojnie może zagościć także na półkach prywatnych właścicieli koni chcących poszerzyć swoją wiedzę.

Informacje zawarto w rozdziałach Podstawy żywienia, Zapotrzebowanie na energię, Składniki pokarmowe i strukturalne, Pasze, Stajnia, Żywienie praktyczne, Choroby i zaburzenia o podłożu żywieniowym, Dietetyka.

Według nas to numer jeden fachowej wiedzy w języku polskim.
Liczba stron: 303


Żywienie koni - Szczepan Chrzanowski

Stosunkowo nowe wydanie na rynku scalające wiedzę z wielu opracowań naukowych i książek polskich i zagranicznych. Jest to lektura, która pokrótce dostarcza niezbędnych informacji, zawierająca wiele tabel i zestawień. Informacje przedstawione są dość przystępnym językiem, więc będzie odpowiednia zarówno dla osób biegłych w temacie żywienia koni jak i laików. 

Rozdziały: Budowa i fizjologia przewodu pokarmowego koni, Składniki poka
rmowe, Potrzeby energetyczne i białkowe, Kondycja koni, Związki mineralne, pasze stosowane w żywieniu koni i zasady ich skarmiania, Żywienie różnych grup koni.

Liczba stron: 135Zalecenia żywieniowe dla koni i tabele wartości pokarmowej pasz - Franciszek Brzóska, Juliusz A.Strzetelski, Franciszek Borowiec, Dorota Jamroz

Wydana w 2015 roku to zwięzłe opracowanie z dużą ilością aktualnych tabel wartości pokarmowych pasz i zapotrzebowań poszczególnych grup koni. Informacje w nie zawarte opierają się na źródłach polskich i zagranicznych. 
Autorzy pragnęli wypełnić lukę, jaka powstała w krajowym piśmiennictwie dotyczącym żywienia koni, a w szczególności opracowania i wydania aktualnych zaleceń. Jest dedykowana wykładowcom i studentom uniwersytetów, doradcom żywieniowym, nauczycielom i uczniom techników rolniczych, a także pracownikom naukowym. Oczywiście odpowiednia dla osób chcących zasięgnąć podstawowej wiedzy. 

Spis treści ujmuje: Składniki pasz i zapotrzebowanie pokarmowe koni, Układanie dawek pokarmowych dla koni, Podstawowe zasady żywienia koni, Pasze dla koni, Piśmiennictwo, Tabele i załączniki.

Liczba stron : 107 ( z czego samej treści 50 stron - do przeczytania w jeden wieczórNutrient Requirements of Horses - National Research Council; Division on Earth and Life Studies; Board on Agriculture and Natural Resources; Committee on Nutrient Requirements of Horses

Nazywana przez nas czarną biblią. Duża książka o pokaźnej ilości stron z rzetelną wiedzą przedstawioną w naukowym formacie. Napisana w języku angielskim skrajnie fachowym słownictwem, co może być nie lada wyzwaniem dla zdolności lingwistycznych. Jednak ilość i jakość zawartych w niej informacji warta jest wysiłku. Jest wręcz legendarną pozycją w światowym świecie końskich żywieniowców, gdyż po raz pierwszy wydana została w 1961 roku. Książka doczekała się szóstego wydania (Sixth Revised Edition - 2007) po aż 17 latach. Pomimo, że wydawana jest w Stanach Zjednoczonych to każde nowe wydanie bierze pod uwagę wyniki badań i informacje dotyczące żywienia koni pojawiające się na całym świecie. Trzeba mieć jednak na uwadze, że informacje w niej zawarte w większości bazują na wynikach badań z USA (dotyczy to zarówno zapotrzebowań koni, jak i wartości odżywczych poszczególnych pasz). 

Rozdziały: Energy, Carbohydrates, Fats and fatty acids, Proteins and amino acids, Minerals, Vitamins, Water and water quality, Feeds and feed processing, Feed additives, Feed analysis, Feeding behavior and general considerations for feeding management, Unique aspects of equine nutrition, Donkeys and other equids, Ration formulation and evaluation, Computer model to estimate requirements, Tables.

Jej koszt to kilkaset złotych, ale mamy dla Was dobra wiadomość. Książkę można czytać online tu: https://www.nap.edu/read/11653/chapter/1

Polecamy dla ultra-pasjonatów i profesjonalistów.

Liczba stron: 360Essential Equine Studies: Book 2: Health, Nutrition and Fitness - Julie Brega

Dla odmiany lekka lektura pisana przystępnym językiem angielskim. Jest drugą częścią serii dotyczącej utrzymania, żywienia, zdrowia i treningu koni. Znajdujące się w niej informacje podzielone sa na rozdziały i dotyczą zdrowia, żywienia i treningu koni. Książka ta wydana została jako materiał dla studentów Open College  of Equine Studies (TOCES). 
Cała seria czterech podręczników zawiera: Book 1: Anatomy & Physiology Book 2: Health, Nutrition & Fitness Book 3: Injury, Disease & Equine Nursing Book 4: Business & Estate Management. Autorka - Julie Brega - jest założycielką tej właśnie "szkoły" on-line, która została utworzona w Wielkiej Brytanii w 1988 roku i funkcjonuje do dziś. Wiedza tu zawarta przedstawiona jest w przejrzysty sposób, zrozumiale tłumaczący trudne techniczne i naukowe terminy. Na koniec każdego rozdziału znajdują się podsumowanie oraz testy do sprawdzenia swojej wiedzy.

Liczba stron: 272 (pisana dużymi literami ;)The Horse Nutrition Handbook - Melyni Worth, PhD

Książka szczegółowo opisuje aspekty żywienia koni, włącznie z konkretnymi przypadkami koni i przykładowymi dietami. Jest to dość zaawansowana lektura, która na pewno dostarczy wyczerpujących informacji na wiele tematów związanych z żywieniem.
Autorka zdobyła tytuł doktora w dziedzinie żywienia koni i fizjologii treningu. Jest Brytyjką obecnie mieszkającą w stanach, gdzie w 1996 założyła Foxden Equine - firmę specjalizująca się w doradztwie żywieniowym i prowadzeniu koni sportowych, a także produkująca suplementy.

Rozdziały: Basics of Equine Digestion, All about Nutrients, What to Feed and Why, Designing a Balanced Feeding Program, Feeding for a Lifetime, Feed Storage and Feeding Tips, Pasture Management, Diets for Common Equine Disorders.

Liczba stron: 245The Horse Nutrition Bible: The Comprehensive Guide To The Correct Feeding Of Your Horse - Ruth Bishop

Dla amatorów książek z obrazkami:) Opracowanie zawiera sporo kolorowych zdjęć, oprócz których oferuje zwięzłą, rzetelną wiedzę. Dość rozbudowany rozdział ze wskazówkami jak karmić poszczególne grupy koni w zrozumiały sposób przekazuje informacje. Idealna lektura dla początkujących.
Ruth Bishop to utytułowana Brytyjka (BSc (Hons) PG Dip, RNutr), wzięty doradca żywieniowy. Od wielu lat prowadzi rubrykę dotyczącą żywienia koni w znanym czasopiśmie Horse&Hound.

Skrócony spis treści: The ingredients of a horse's diet, Practical feeding, Providing what's needed, Diet-related problems and solutions, Nutrients and their digestion.

Liczba stron: 192